Borsa İstanbul’da düşüş kapanışa doğru tepki alımlarıyla karşılandı

Investing.com – BIST 100 endeksi, Nisan ayına düşüşle başladıktan sonra kapanışa doğru gelen tepki alımlarıyla günlük kayıplarının önemli bir kısmını geri aldı.

BIST 100, gün boyu devam eden satışlarla %2,75 düşüşe ardından 4.680 puana kadar geriledi. Gün sonuna doğru dip seviyeden gelen hızlı alımlarla bir saatlik dilimde %3,66 oranında sıçrama gören endeks, 4.850 seviyesine kadar sıçradı.

Son saate girildiğinde ise volatilite devam ederken BIST 100, 4.800 seviyesine tutunma mücadelesi veriyor.

Sektör bazında bakıldığında bugün bilgi teknolojileri ve teknoloji sektörü %2 kayıpla en çok düşen endeksler oldu. Telekomünikasyon ve petrokimya ise son saatlerde gelen alımlarla %2 bandında değer artışı kaydetti. Son durumda ana sektörler arasında finansallar, %0,7 düşüşe sahipken hizmet ve sınai endeksi, yatay kaldı.

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında KZBGY, SASA, TUPRS, TCELL ve SKBNK, en çok yükselen hisseler oldu. FENER, taban fiyatında kalarak en çok kaybettiren hisse olurken ardından BAGFS, YYLGD, SOKM ve NTHOL en çok gerileyen hisseler oldu.

Borsa İstanbul genelinde EKSUN, tavan serisine devam etti. RAYSG, ATSYH, OYAYO ve SELEC, bugün tavan fiyatından işlem gören diğer hisseler arasındaydı. FENER ile birlikte bugün taban fiyatından işlem gören diğer hisseler arasında BFREN, DGGYO ve MNDRS vardı.

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri, günü genel olarak pozitif kapattı. Avrupa endeksleri, hafif pozitif yatay hareket ederken DAX, gün sonuna doğru hafif negatif yatay bir görünüme sahip.

ABD endeksleri ise haftanın ilk gününe Nasdaq haricinde pozitif başladı. Nasdaq, %0,24 düşerken S&P 500 %0,38 ve Dow Jones %1 değer artışına sahip.

Yazar: Günay Caymaz

Hisse senetlerinin borsa verileri, adil değeri, sağlık durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan kazançlı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. Katılmak için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir