Gandi Kemal’den Piro Kemal’e… Vatandaş Kılıçdaroğlu’na neden Piro diyor

Alevi olması nedeni ile de zaman zaman gündeme gelen Kılıçdaroğlu’nu vatandaşların neden Piro dediği se merak edildi. Çok da isabetsiz bir sesleniş şekli değil, çünkü piro kelimesinin Alevi kültürü içinde de önemli bir yeri bulunuyor.

Piro kelimesi birçok dilde olduğu gibi ateş kelimesi kökünden geliyor. Aleviler piro kelimesini ışık veren kimseler için kullanılıyor. Yani Aleviler belli bir mertebedeki kişiye ışık saçtığı için piro diyor.

FRANSIZCA’DA İNGİLİZCE’DE VE YUNANCA’DA DA AYNI

Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen pyro+ “ateş” sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca pýr πύρ “ateş” sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pūr- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *paəwr “ateş” kökünden türetilmiştir.

TÜRKÇE’DE PİRO NEDEMEK

TDK’ya göre piro, tutuşan ve yanan anlamında kullanıyor. Denilen kişilerin ise yandığı ve ışık saçtığını işaret ediyor.

ALEVİLİK’TE PİRO NE DEMEK KİME PİRO DENİR

Piro, Alevilikte kurucu ya da liderler için kullanıyor. Aynı zamanda kişinin işin ehli işin piri olduğu kastediliyor. Saygı mertebesi olarak kullanılıyor. Yani her Alevi piro olamayıor.

PİRO, PİR KELİMESİNDEN TÜRÜYOR

Pir kelimesi ise TDK’ye göre olağanüstü işler yapabilen, iyiliksever, yaşlı kimselere verilen ad olarak gösteriliyor. Pir kelimesinin kökeni ise Farsça’dır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir