Sel, fırtına, sağanak yağış! Meteoroloji uyardı: Çok tedbirli olun!

Deprem bölgesindeki kentler sel felaketiyle karşı karşıya kaldı. Başta Adıyaman ve Şanlıurfa olmak üzere kentleri su bastı, en az 5 kişi yaşamını yitirdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü 6 il için turuncu, 1 il için sarı kodlu alarm verdi. Meteoroloji deprem bölgesinde yağışların hafta boyu devam edeceğini vurguladı.
Adıyaman ve Şanlıurfa başta olmak üzere depremin vurduğu kentler sele teslim oldu. Depremin ardından sel felaketi yaşayan depremzedelerin çadırlarını su bastı, araçlar yollarda sürüklendi, en az 5 kişi yaşamını yitirdi.

Deprem kentlerine ‘turuncu’ kodlu uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Şanlıurfa ve Mardin için turuncu kodlu uyarı yapıldı. Sivas için ise sarı kodlu uyarı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere Marmara, Ege, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Orta Karadeniz, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu ile Antalya, Burdur, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum ve Ağrı çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Güneydoğu’da toz taşınımı

Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

Sarı ve turuncu kod nedir?

Sarı Kod: Hava durumu potansiyel tehlikelidir. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır anlamına geliyor.

Turuncu Kod: Hava durumu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok tedbirli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir