Artvin’de baraj suları evinin duvarına dayandı, köyde mahsur kaldı

İHA

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerine inşa edilen Yusufeli Barajı ve HES projesi, elektrik üretimine başladı.

Bunun akabinde de Yusufeli ilçe merkezi ve yedi köy tamamen sular altında kaldı.

Baraj sularından kısmen etkilenen 10 köyden biri olan Çeltikdüzü’nde ise ilginç bir olay yaşandı.

Köyde yaşayan 75 yaşındaki Sebaha Küçük’ün evi, baraj sularının en yüksek kotu olan 713 kotunun iki metre üstünde kaldı.

Köyde tek başına yaşayan Sebaha Nine’nin evine ulaşım sağlayan yol sular altında kaldı ve bu durum köyde mahsur kalmasına neden oldu.

“Evimin her iki tarafı da sular altında”

Tansiyon ve şeker hastası olduğunu belirten Sebaha Küçük, “Dizlerim ağrıyor, gezmekte zorlanıyorum. Burada tek başıma yaşıyorum. Çocuklarım dışarıda çalışıyor, bana gelip yardımcı olamıyorlar.

Yakın komşularım yok, kimsem yok. Daha önce yolumuzu baraj suları almadan, uzakta yaşayan komşularıma gidiyordum. Ama şimdi gidemiyorum. Evimin her iki tarafı da sular altında, şu anda evimin yolu yok.” dedi.

“Köy tamamen kamulaştırılmalıydı”

Sebaha Nine’nin akrabası Abdullah İspirli ise “Köyümüz baraj suları altında kaldı. Bazı bölgelere su çıkmadığı için kamulaştırma yapılmadı. Bunlardan bir tanesi de Sebaha Teyze’nin evi. Evi baraj sularının tam sınırında olduğu için yolunun sular altında kalması ve evin kayma riski var. Bu yüzden bu evlerin bir an önce kamulaştırılması gerekiyor. Aslında bu bölgenin tamamen kamulaştırılması gerekiyordu.” şeklinde konuştu.

“Daha güvenli ve sağlıklı bir ortama taşınmasını istiyoruz”

Yusufeli’nin sular altında kalma sürecini günlük olarak görüntüleyen ve arşiv oluşturan Serhat İnce ise “Sular en son yükseldiğinde teyzemizin durumu açıkça belliydi. Bu yıl 710 kotunda yeni bir yol yapıldı ve bu yol sular altında kaldı. Teyzemizin tek ulaşım yolu bu yoldan sağlanıyordu ve bu yol da baraj suları altında kaldı.

Ben ona ulaşmak için dizime kadar suyun içinden geldim. Yetkililerin bir an önce buradaki teyzemizi kamulaştırıp, daha güvenli ve sağlıklı bir ortama taşımalarını istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x