Gazze Sabaha Kadar Bombalandı

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yakın bölgeleri, önceki gün sabah erken saatlerde roket atışları nedeniyle çalan sirenlerle uyandı.

İsrail-Filistin hattındaki gerilim önceki gün sabah saatlerinde paramotorlu birliklerin sınırı geçmesiyle tırmandı.

Drone saldırısıyla İsrail tankı patlatıldı. Dakikalar içinde 5 binden fazla roket atıldı.

İsrail hava savunma sistemi “demir kubbe” bu yoğunluktaki saldırıya cevap veremedi, Tel Aviv dahil çok sayıda kente füzeler isabet etti.

Gazze sınırındaki tel örgüleri dozerlerle yıkan bir grup hamas üyesi, İsrail yerleşimlerine girdi. 20 bölgede kontrolü ele geçirdi. Çıkan çatışmalarda çok sayıda sivil öldü.

Onlarca İsrailli rehin alınarak Gazze’ye götürüldü. Hamas, aralarında üst düzey askerlerin de olduğu rehinelerin tünellerde tutulduğunu açıkladı.

İsrail ordusu, Hamas’ın önceki gün başlayan ve devam eden saldırılarında ölen askerlerinin sayısının 57’ye yükseldiğini duyurdu.

İsrail ordu sözcüsü, sivillerin kaçırılmasını “savaş suçu” olarak niteledi.

Netanyahu hükümeti Hamas’a “savaş ilanıyla” yanıt verdi. Yedek askerler göreve çağrıldı. Gazze’ye hava harekatı düzenlendi.

İsrail istihbaratının Hamas’ın büyük çaplı ve iyi koordine edilmiş saldırılarını nasıl göremediği de çok tartışıldı. İsrail’de konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

GAZZE’YE HAVA SALDIRISI SÜRÜYOR

Hamas’ın başlattığı “Aksa Tufanı” harekatına yanıt olarak İsrail uçakları Gazze’yi bombalıyor. Hava operasyonu gece boyunca sürdü. İsrail’in güney kentlerindeyse ordu, Hamas üyeleriyle çatıştı.

İsrail jetleri, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun intikam açıklaması sonrası gece saatlerinde Gazze’deki Hamas hedeflerini vurdu.

Bombardıman öncesinde 2 buçuk milyon nüfuslu kentin önemli bölümünde elektrikler kesildi. Hamas, karşılık olarak İsrail kentlerine doğru onlarca roket ateşledi.

GAZZE’DE HAMAS’A AİT 120 HEDEF VURULDU

İsrail ordusu tarafından yapılan yazılı açıklama, Yediot Ahronot gazetesinde yayımlandı.

Açıklamada, savaş uçaklarının gün boyu (pazar) Gazze’nin kuzeydoğusundaki Beyt Hanun beldesi ve çevresinde 120 hedefi bombaladığı belirtildi.

Onlarca ton roket atılarak gerçekleştiren saldırıda Hamas’a ait hedeflerin vurulduğu, bunların arasında bir tünelin bulunduğu aktarıldı.

Açıklamada Hamas’ın, Beyt Hanun’u İsrail’e karşı düzenlediği saldırılarda üs olarak kullandığı iddia edildi.

“BÖYLESİ BİR SAVAŞ GÖZ AÇIP KAPAYINCAYA KADAR BİTMEZ”

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Gazze’den İsrail’e yönelik saldırılara ilişkin halka hitaben bir konuşma yaptı.

İsrail’in bugünlerde içerisinde bulunduğu gelişmelerin, geniş kapsamlı bir savaşın parçası olduğunu dile getiren Herzog, “Böylesi bir savaş göz açıp kapayıncaya kadar bitmez. Düşmanlarımız önemli psikolojik çabalar sarf ediyor; siber saldırı, gerçek olmayan görüntüler ve raporlar yayınlayarak. Bunların tüm amacı içimize korku ve endişeyi salmak” ifadelerini kullandı.

Herzog, “tartışmasız bir gerçek olarak, başarmanın dışında İsrail devletinin başka bir seçeneğinin olmadığını” söyledi.

Rehavete kapılmamalarını isteyen Herzog, kendilerini zor günlerin beklediğini, “düşmana karşı birleşmenin ve tek yumruk gibi hareket edilmesi” gerektiğini kaydetti.

İSRAİL, MISIR’DAKİ VATANDAŞLARINDAN DERHAL ÜLKEDEN AYRILMALARINI İSTEDİ

Mısır’ın İskenderiye kentinde düzenlenen saldırının ardından İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Sina başta olmak üzere Mısır’daki İsraillilere ikamet sürelerini kısaltmaları ve en kısa sürede ülkeyi terk etmelerinin tavsiye edildiği kaydedildi.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde İsraillilere yönelik saldırılar düzenlenmesi konusunda endişelerin olduğu ifade edilen açıklamada İsraillilere, planlanan seferlerini yeniden gözden geçirmelerini, Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere seyahat uyarısı yapılan ülkelere gitmemeleri istendi.

Mısır’ın İskenderiye kentinde polisin açtığı ateş sonucu İsrailli 2 turist ile bir Mısırlının hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Öte yandan Paris merkezli Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, İsrail saldırılarında iki foto-muhabirin öldüğünü bildirdi.

“750 İSRAİLLİ KAYIP”

İsrail basını çatışmaların başından bu yana en az 750 İsraillinin kayıp olduğunu yazdı.

Sabah saatlerindeyse Lübnan tarafından İsrail’e yönelik saldırıya İsrail güçleri topçu atışlarıyla karşılık verdi. Lübnan topraklarındaki hedefler vuruldu.

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

İsrail içinde asayiş tam olarak sağlanamadı. İsrail ordu sözcüsü, ülkenin güneyinde durumun henüz kontrol altında olmadığını, çatışmaların sürdüğünü söyledi.

Gazze sınırına 15 kilometre uzaklıktaki Sderot şehrinde silah sesleri ve patlamalar duyuldu. Hamas, rehin aldıkları İsraillilerin sayısının, “Netanyahu’nun düşündüğünden kat kat fazla olduğunu” iddia etti.

FİLİSTİN İSLAMİ CİHAD HAREKETİ, 30 İSRAİLLİYİ ESİR ALDIKLARINI İDDİA ETTİ

Lübnan’daki Hizbullah Hareketine yakınlığıyla bilinen Al Mayadeen Televizyonunun internet sitesi, Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nahhale’nin açıklamasını yayımladı.

İsrailli askerler ve yerleşimcilerinden oluşan toplamda 30 İsraillinin İslami Cihat tarafından esir alındığını ifade eden En-Nahhale, İsraillilerin sadece Filistinli tutuklularla takas edilerek serbest bırakılabileceğini belirtti.

KASSAM TUGAYLARI, BEN GURİON HAVALİMANI’NA ROKET SALDIRISI DÜZENLEDİĞİNİ DUYURDU

Kassam Tugayları, Telegram’dan yaptığı yazılı açıklamada İsrail’in Gazze’de sivillere yönelik saldırılarının devam etmesine cevap olarak, Ben Gurion Havalimanı’na roket saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

Açıklamada ayrıca “Aksa Tufanı” kapsamında Askalan kentine de 100 roket atıldığı ifade edildi.

İslami Cihad’ın askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri de yaptığı açıklamada, Tel Aviv ve Askalan’ın roketlerle vurulduğunu belirtti.

Öte yandan, İsrail ordusundan yapılan açıklamada, ülkenin orta kesiminde “Büyük Tel Aviv”i de içine alan bölgede sirenlerin çaldığı belirtildi.

İsrail Kanal 12 Televizyonu da Gazze’den Askalan’a çok sayıda roket atıldığını doğruladı. Yediot Ahranot gazetesi ise Gazze’den atılan bir roketin Askalan’da bir binaya isabet ettiğini geçti.

İsrail tarafı, Ben Gurion’a yapılan saldırıyı ve roketlerin havaalanına isabet edip etmediğini henüz doğrulamadı.

EL-KASSAM SÖZCÜSÜ: “YENİ BİR GRUP İSRAİLLİYİ ESİR ALDIK”

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Hamas’a bağlı El-Aksa TV’de yayımlanan konuşmasında, “Tugay’a bağlı savaşçıların yeni bir grup İsrailliyi esir alıp Gazze Şeridi’ne geçirmeyi başardığını” söyledi.

Kassam Tugayları üyelerinin, esir aldıkları İsraillilerin bazılarının İsrail güçleri tarafından öldürüldüğünü belgelediğini aktaran Ebu Ubeyde, esirlerin sayısına ilişkin bilgi vermedi.

Kassam Tugayları güçlerinin hala İsrail’de bulunduğunu, bazı şehir ve Yahudi yerleşim yerlerinde çatıştığını belirten Ebu Ubeyde, Gazze’nin kuzeyindeki Mav’kiim Yahudi yerleşim bölgesinde şiddetli çatışmalara girdiklerini ve İsrail saflarında çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu ifade etti.

Ebu Ubeyde, Kassam’a bağlı silahlı güçlerin Gazze Şeridi’nin güneyindeki Sofo bölgesinde konuşlandığını ve İsrail güçleriyle çatışmalarının hala sürdüğünü bildirdi.

İsrail makamlarından Hamas tarafından ele geçirildiği belirtilen yeni esirlere ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Başbakan Netanyahu, muhalefet liderlerini kurulacak birlik hükümetine destek vermeye çağırdı. muhalefet partisi liderleri, bu süreçte farklılıklarını bir kenara bırakmaya hazır olduklarını açıkladı.

İkinci gününe giren çatışmalarda en az 700 İsrailli ile en az 413 Filistinli yaşamını yitirdi.

İSRAİL ASKERLERİ, LÜBNAN SINIRI YAKININDA YANLIŞLIKLA KENDİ ASKERLERİNİ VURDU

İsrail resmi haber ajansı KAN’ın ordu sözcüsüne dayandırdığı habere göre, Celil Garbi yakınındaki bir Yahudi yerleşim yerinde görev yapan İsrail güçleri, kontrol noktasına hızlıca yaklaşan araca ateş açtı.

Daha sonra askeri aracın içindekilerin İsrail ordusuna bağlı askerler olduğu anlaşıldı. Hafif yaralanan İsrail askerleri tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırıldı.

İsrail pazar günü, Hizbullah örgütünün İsrail işgali altındaki Şeba Çiftlikleri bölgesine kurduğu bir çadırı silahlı insansız hava aracıyla bombalamıştı.

Yine İsrail merkezli Yediot Ahronot’un haberine göre, pazar günü İsrail güçleri Gazze sınırı yakınındaki Aşdod kentinde bir araca ateş açtı. İsrail güçlerinin dur ihtarına uymayan ve Gazze yakınlarından İsrail’in orta kesimlerine doğru gitmek isteyen araçta öldürülen kişinin İsrail vatandaşı olduğu ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x