Gözaltına alınan Eski HDP milletvekili Aysel Tuğluk serbest bırakıldı

Tuğluk, Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesinin, hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan ifadesinin alınmasına yönelik çıkardığı yakalama kararı dolayısıyla İstanbul’daki evinde gözaltına alındı.

İstanbul Adalet Sarayı’na götürülen Tuğluk, Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine çıkarıldı.

“İDDİALARI KABUL ETMİYORUM, SUÇSUZUM”

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesine çıkarılan Tuğluk ifadesinde, olayı tam olarak hatırlayamadığını belirterek “Bahsi geçen örgüt mensuplarıyla selamlaştığım ve sarılarak kucaklaştığım şeklindeki iddiaları kabul etmiyorum. Suçsuzum” dedi.

Tuğluk’un avukatı ise müvekkilinin sağlık durumu nedeniyle Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığının infaz erteleme kararını sunarak serbest bırakılmasını ve nihai olarak beraatine karar verilmesini talep etti. 

Dosyada adı geçen örgüt mensuplarıyla selamlaştığı ve sarılarak kucaklaştığı şeklindeki iddiaları kabul etmediğini belirten Tuğluk, beraatini istedi.

Mahkeme heyeti, Tuğluk hakkındaki yakalama emrinin kaldırılmasına ve savunması alındığı için serbest bırakılmasına hükmetti.

Tuğluk, Adil Tıp Kurumu’nun sağlık sorunları nedeniyle cezaevinde kalamayacağı yönündeki raporunun ardından 2022 yılında tutuklu bulunduğu Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nden tahliye edilmişti. 

 

KAYNAK: AA, DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x