Karahantepe’deki heykelin “penisi kırıldı” iddialarına Kazı Başkanı Karul’dan yanıt: Fallus kırık olarak bulundu

Karahantepe’de bulunan 2,3 metre büyüklüğündeki büyük penisi olan insan heykelinin Kültür ve Turizm Bakanlığı ayrıca bazı medya tarafından sansürlenerek yayınlandığı iddia edilmişti. Karahantepe Kazı Başkanı Prof. Necmi Karul, ‘sansürlendi’ iddiasıyla gündeme gelen heykelle ilgili, “Heykelin parçası fallus kırık olarak bulundu. İlk ayağa kaldırıldığında monte edilmemişti” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada kazı çalışmalarının sürdüğü Urfa’daki Göbeklitepe ve Karahantepe’de yeni buluntuların gün yüzüne çıkarıldığı belirtilmişti. Göbeklitepe’de kireç taşından yapılmış ve gerçek boyutlu bir yaban domuzu heykeli, Karahantepe’de de 2,3 metre yüksekliğinde insan heykeli bulunduğu aktarılmıştı. 

TIKLAYIN – İddia: Göbeklitepe ve Karahantepe’deki insan heykeli sansüre uğradı

Karahantepe’de bulunan insan heykelinin ana akım medya tarafından sansürlenerek yayınlandığı iddia edilmesi üzerine “Heykel kırıldı mı yoksa sansürlendi mi” tartışmaları başladı.

Cumhuriyet’in haberine göre; Göbeklitepe ve Karahantepe’nin kazı başkanı Prof. Dr. Necmi Karul, kırılmanın söz konusu olmadığını, heykelin parçalar halinde bulunduğunu söyledi.

Karul, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar heykellerin bulunma anında fotoğraflandığı arşivlerde yer alan fotoğraflara bakarsanız, neolitik dönemde de tek parça halinde bulunan bir heykele rastlayamazsınız. Heykeller burunları yüzde 99 oranında kırık ve birkaç örnek dışında fallusu üzerinde olan kırılmamış heykel yok. Hemen hemen hepsinin uzuvları kırılmış durumda. Bu heykeller burun, çenesi ve fallusu olmayacak şekilde üç parça halinde bulundu. Daha sonra üç parça birleştirildi o zaman daha yerinden kaldırıldığında fallus yerinde yoktu. İkinci parça henüz yoktu, bulunmamıştı. Buluntuları tonlarca taşın içinden bulmanız gerekiyor. Bu taşları bile tek tek kontrol ediyoruz ve buluntuya ait bir parça olabilir diye topluyoruz. Buluntuya ait bulunan parçaları yerine monte ediyoruz. Bu heykelin parçası fallus kırık olarak bulundu. İlk ayağa kaldırıldığında monte edilmemişti. Aynı günün sonunda bulundu ve daha sonra yerine yerleştirildi. Karahan Tepe’nin yirmi metre ötesindeki bina içerisinde 11 tane 2 metre yükseklikte fallus olan heykel tehşir ediliyor. Taştepeler kapsamında önceki yıl bulunan kabartmada oturur vaziyette fallusunu tutan erkek heykel var. Bu heykel herkesin tüm ziyaretçilerin görebildiği bir yerde sergileniyor. Bilimin özellikle arkeolojinin içerisinde bilim insanları tarafından sansürün yeri olamaz. Bu projede çalışan bizler herhangi bir kurumdan bir telkin almadık. Tartışmalar yersiz ve önemli gelişmeleri gölgeleyemez sıradan bir tartışma.”

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x