NYT: CIA bünyesinde yeni görev gücü kuruldu, Hamas ile ilgili istihbarat toplayıp bilgileri İsrail’e gönderiyor

CIA bünyesinde, üst düzey Hamas liderleri ve Hamas’ın elinde tuttuğu rehineler hakkında bilgi toplayan; topladığı bilgileri İsrail’e ileten yeni bir görev gücü kurulduğu iddia edildi. 

ABD merkezli The New York Times gazetesinin isminin paylaşılmasını istemeyen ABD’li yetkililere dayandırdığı haberine göre, CIA bünyesinde Hamas’ın 7 Ekim saldırısının ardından yeni bir “görev gücü” kuruldu. İddiaya göre, bu görev gücü, Hamas’ın tepe yöneticileriyle ilgili bilgileri ortaya çıkardı.

“İsrail için ne kadar değerli olduğu net değil”

ABD’li yetkililerin verdiği bilgiye göre, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, 7 Ekim’deki saldırının hemen ardından istihbarat örgütlerine ve Savunma Bakanlığı’na bir bildirim yaparak söz konusu görev gücünün oluşturulması ve Hamas’ın liderleri hakkında daha fazla istihbarat toplanmasının sağlanması talimatını verdi.

Buna göre, bu görev gücünün kurulması herhangi yeni bir yasal merci ortaya çıkarmadı ancak Beyaz Saray “Hamas hakkında istihbarat toplamayı önceliklendirdi”.

Öte yandan, gazetenin haberinde, “Hamas’ın üst düzey liderlerinden hiçbiri yakalanmamış ya da öldürülmemiş olsa da söz konusu bilginin İsrail için ne kadar değerli olduğunun net olmadığı” ifade edildi. Haberde, ABD’nin alt ya da orta düzey Hamas mensuplarıyla ilgili olarak İsrail’e herhangi bir istihbarat sağlamadığı da kaydedildi.

“Aruri suikastıyla ilgili istihbarat sağlamadı”

ABD’li yetkililerin verdiği bilgiye göre, ABD, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Hamas Politbüro Başkan Yardımcısı Salih El Aruri‘ye düzenlenen suikast için İsrail’e herhangi bir istihbarat sağlamadı. Buna göre, “bu saldırı, yalnızca El Aruri’nin yerine ilişkin İsrail tarafından toplanan bilgiye dayanıyordu”. ABD’nin Gazze üzerinde daha fazla insansız hava aracı (İHA) uçurarak Hamas hakkında daha fazla istihbarat toplamaya başladığı ve Hamas liderleri arasındaki iletişim dinlemeye çalıştığı da ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x